Katarzyna Adamiak-Jaśnikowska

Katarzyna Adamiak – Jaśnikowska -urodziła się w 1985 roku w Legnicy. Jest absolwentką  ASP we Wrocławiu, gdzie w lutym 2011r. obroniła swoją pracę licencjacką z malarstwa pod kierunkiem prof. Janusza Merkela.  Artystka  w swoich  pracach skupia się głównie na człowieku, sięgając  niejednokrotnie  po inspiracje do malarstwa renesansowego.  Przestrzeń przedstawiona na  obrazach malarki, nie stanowi jednak czysto realistycznej  konwencji. Możemy w niej odnaleźć  także bogaty świat metaforyczny, pełen atmosfery tajemniczości  i dwuznaczności.  Z pewnością jej  malarstwo „wymyka się” jednoznacznej definicji. Malarce udało się stworzyć własny sposób ukazywania przestrzeni i postrzegania tematu prac. Finalistka konkursów malarskich, uczestniczka aukcji młodej sztuki organizowanych przez DESA Unicum, Rondo Sztuki w Katowicach czy też  wrocławską galerię DNA. Prace w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. W swoim dotychczasowym dorobku artystka zrealizowała  trzy wystawy indywidualne i brała udział w kilkunastu wystawach zbiorowych.

„Jako twórcę interesuję mnie uchwycenie nastroju i wewnętrznego rytmu w obrazie, przywiązuję przy tym dużą wagę do koloru. W swoich pracach często sięgam do motywów zaczerpniętych z rzeczywistości, bądź tylko pozornie do niej nawiązujących, aby na płótnie nadać im nowy wymiar. Od pewnego czasu bardzo ważną rolę w moim malarstwie odgrywa człowiek. Czasami tworzę iluzoryczne wnętrze w którym światło kształtuje przestrzeń i buduje nastrój. Innym razem jest to pejzaż ,malując go najczęściej przywołuję  w sobie krajobraz Beskidu Niskiego,  gór mi najbliższych i najważniejszych dla mnie.  Nie przestaje chłonąć i rejestrować nowych bodźców, które doprowadzą mnie, mam nadzieję, do namalowania obrazu innego niż wszystkie poprzednie. Do spojrzenia na świat ze świeżością dziecka, z nową percepcją, tak jakbym go widziała po raz pierwszy.”

WAŻNIEJSZE WYSTAWY

2003 –  Miejskie Centrum Kultury w Legnicy –  Wystawa prac uczniów Mirosławy Lickiewicz

 2010 – Przestrzenie współistniejące  –  Katowice  – Altus, wystawa indywidualna

2011 – „W mojej pamięci zapisało się’’ –  Lwówek Śląski, wystawa indywidualna

2012 – Biennale Młodych – MDK Radomsko, wystawa finalistów konkursu

2013 –  „Drogi twórcze” –  Jelenia Góra , Galeria  „Promocje” ODK

2013 – Fundacja Bliźniemu Swemu- Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, wystawa zbiorowa

2013 – Targi Sztuki Kraków

2013 – Wystawa malarstwa – Katowice –  Vip Optimum

Aukcje Sztuki :

2012/2013 – Aukcje Młodej sztuki oraz wystawy przed aukcyjne  -DESA Unicum (Salon wystawowy MARCHAND), Rondo Sztuki w Katowicach, Galeria Sztuki Współczesnej DNA we Wrocławiu.