O galerii

Kalendarium:

1.01 2017 Współpraca z Dubieńskim Zamkiem na Ukrainie

1.09 2014 Współpraca z Przedszkolem Malowniczy Ogród

1.06 2013 Nasz Partner: WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE

1.06 2012 Nasz Partner: Grupa Hoteli WAM

1.09 2010 ROZPOCZĘCIE DZIAŁALNOŚCI I OTWARCIE GALERII SZTUKI BATKO

W 1875 r. Paweł Urbanik wybudował w Ochojnie pierwszy murowany dom. Było to wielkie wydarzenie dla mieszkańców, bo ceglany dom na kamiennych fundamentach sprawiał wrażenie monumentu w stosunku do drewnianego budownictwa okolicy. Dzisiaj po 135 latach, w Ochojnie prawie wszystkie budynki są murowane, a wiekowy dom całkowicie zmienił swój charakter.
Nowo otwarta galeria sztuki jest zwieńczeniem konsekwentnej pracy mieszkańców tego domu, mającej na celu zrealizowanie marzeń zaplanowanych dawno, dawno temu.

Galeria Sztuki „Batko” jest dziełem rodzinnym – podkreśla to jej nazwa i umiejscowienie w przyziemiach zabytkowego domu w Ochojnie. Przez lata wykorzystywanie obecnych pomieszczeń galerii zmieniało się – w przeszłości od piekarni, przechowalni owoców i warzyw, poprzez stajnię i izbę regionalną do galerii sztuki obecnie. Nie zmieniony pozostał jednak styl wnętrz; ściany sal wystawowych odsłaniają przepiękną strukturę kamienia, która pozwala doszukać się śladów minionej epoki.
W Polsce galerie ze sztuką współczesną zlokalizowane są głównie w dużych miastach. Poza granicami Krakowa nieliczne galerie oferują głównie pamiątki i przedmioty nawiązujące do etnograficznych eksponatów wykonywanych w danej okolicy. Prezentacja współczesnego malarstwa i rzeźby na wsi to z pewnością bardzo odważne przedsięwzięcie i duże wyzwanie.

W ofercie galerii znajduje się głównie malarstwo i rzeźba uznanych, aktualnie tworzących artystów średniego pokolenia. Chciałabym aby współpraca z artystami o ustalonej renomie, z dużym dorobkiem artystycznym była dla odbiorcy gwarancją pozytywnych doznań estetycznych, dobrej sztuki i warsztatu, a w przypadku zakupu pewną lokatą. Dlatego prezentowane dzieła ukazują bogactwo technik plastycznych, tematów, kierunków, tendencji i postaw artystycznych bez zbędnej prowokacji.

Niewątpliwą atrakcją galerii jest możliwość nabycia kutych w metalu wytworów współczesnego rzemiosła i ślusarstwa. Charakterystyczne dla pobliskich Świątnik Górnych ślusarstwo i rzemiosło rozwijało się już od XV wieku i pozwoliło na przestrzeni lat udoskonalić tą formę rękodzieła.

Atutem Galerii Sztuki Batko jest z pewnością lokalizacja w przepięknej przestrzeni Pogórza Wielickiego, dobry dojazd z parkingiem, ogród z możliwością spaceru, a przede wszystkim ambitna sztuka artystów rzadko spotykanych w innych galeriach.
Ponadto jest to galeria, w pomieszczeniach której często odbywają się kameralne koncerty, spotkania autorskie i towarzyskie, wystawy zbiorowe i indywidualne, warsztaty plastyczne i wykłady o sztuce. Poprzez tak pojmowaną działalność artystyczną, galeria szybko wpisała się w artystyczną przestrzeń okolicy, mieszkańcom daje dostęp do sztuki, mnie pozwala realizować artystyczną pasję.

Miło mi poinformować wszystkich Bywalców Galerii, że od 1.06 2012 roku Galeria rozpoczęła Partnerską współpracę z Grupą Hoteli WAM. Współpraca pozwoli Galerii dotrzeć do szerszego grona odbiorców, a zainteresowani sztuką Goście z Grupy Hoteli WAM mogą w łatwy sposób dotrzeć do dobrej sztuki i imprez organizowanych w Galerii.

Wiesława Batko