Jesień dla Artysty to najbardziej malownicza pora roku. W Galerii Sztuki Batko będzie się można przekonać o tym, podczas wernisażu wystawy Ewy Rosiek Buszko. 22 października, o godzinie 18.00 zapraszamy wraz z Artystką na ekspozycję prac na papierze. Domki, miasteczka, trawy, urokliwe pejzaże, akwarele, gwasze, techniki mieszane w poetyckiej opowieści o pięknie. Wrażenia dopełni koncert: „Wieczorowa pieśń” w wykonaniu Urszuli Makosz z akompaniamentem na pianinie Pawła Pierzchały.
Ewa Rosiek Buszko mieszka i pracuje w Krakowie. W 1979 roku uzyskała dyplom na Wydziale Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Tworzy autorskie papiery ręcznie czerpane, tkaninę i ceramikę unikatową. Maluje pastele oraz akwarele. Współzałożycielka i kuratorka działającej od 1991 roku śląskiej, tkackiej „Grupy Przekaz”. Od 1979 roku członek Związku Polskich Artystów Plastyków, Międzynarodowego Stowarzyszenie InSEA oraz wieloletni członek zarządu i wiceprezes Stowarzyszenia Artystów Pedagogów Ceramiki i Rzeźby. Stypendystka Ministra Kultury i Sztuki. Stypendystka prestiżowego programu Artists in Residence „03”w Mino (Japonia).
Autorka trwającego od 2003 roku projektu „Paper Gami”. W ramach projektu organizowane są wystawy, warsztaty i wykłady dotyczące sztuki ręcznego czerpania papieru. Wieloletnia współpraca z Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Mamggha. Zajęcia dla dzieci i młodzieży prowadziła w USA i Japonii.W swojej twórczości wykorzystuje doświadczenia zebrane w trakcie podróży artystycznych. Porusza się w obszarach różnych technologii łącząc je w sposób niekonwencjonalny. Z dyscypliną i konsekwencją realizuje zarówno miniaturowe jak i wielkoformatowe obiekty.Realizuje unikatowe obiekty będące wyposażeniem wnętrz.
Prezentowała prace w ponad 250 wystawach w Polsce, Anglii, Austrii, Francji, Mołdowy, Niemczech, Szwajcarii, Ukrainie, Węgrzech, Włoszech, USA i Japonii. Prace w kolekcjach: Centralnego Muzeum Włókiennictwa, Muzeum Historii Katowic, Muzeum Śląskiego, Muzeum Rzemiosla w Krośnie,Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju, Piaristen Kunst Forum w Wiedniu (Austria) Museum of Paper Mino (Japonia) oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i zagranicą.
Urszula Makosz. Pieśniarka zajmująca się od lat muzyką żydowską, koncertuje w kraju i za granicą, współpracuje z wieloma muzykami. Wystąpiła wielokrotnie na Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, Festiwalu Wielokulturowe Myślenice, Festiwalu Etniczne Inspiracje w Warszawie, II i III Festiwalu Wielokulturowy Zgierz, IX Ogólnopolskim Dniu Dialogu z Judaizmem w Kielcach, Dniu Izraela we Wrocławiu, podczas ceremonii wręczania odznaczeń Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata oraz podczas ceremonii otwarcia Jewish Community Center w Krakowie dla jego fundatora – Księcia Walii, Karola.
Uczestniczyła w warsztatach piosenki jidysz i muzyki klezmerskiej podczas Yiddish Summer Weimar, Internationales Klezmer Festival Fuerth (Niemcy).
W 2008 roku została również stypendystką KlezKanady i gościem programu „East meets West”.
Fotorelacja ze spotkania. Zdjęcia wykonała p. Zofia Zaleska, oraz zdjęcie Cień p. Janusz Seweryn. Bardzo dziękujemy.