O galerii

Kalendarium:

1.03 2021 rozpoczęcie współpracy z Galerią Biała w Bochni

2020 Jubileusz 10-lecia Galerii w czasie pandemii

28.07 2019 nawiązanie współpracy z Galerią Anemone w Locronan we Francji

1.01 2017 podpisanie Współpracy z Dubieńskim Zamkiem na Ukrainie

1.09 2014 rozpoczęcie współpraca z Przedszkolem Malowniczy Ogród

1.06 2013 wprowadzenie warsztatów artystycznych dla dorosłych

1.06 2013 Nasz Partner: WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE

1.06 2012 Nasz Partner: Grupa Hoteli WAM

1.12 2011 wprowadzenie warsztatów artystycznych dla dzieci

1.09 2010 rozpoczęcie działalności Galerii Sztuki Batko w Ochojnie

Rok 2010
1.09 2010 ROZPOCZĘCIE DZIAŁALNOŚCI I OTWARCIE GALERII SZTUKI BATKO

W 1875 r. Paweł Urbanik wybudował w Ochojnie pierwszy murowany dom. Było to wielkie wydarzenie dla mieszkańców, bo ceglany dom na kamiennych fundamentach sprawiał wrażenie monumentu w stosunku do drewnianego budownictwa okolicy. Dzisiaj po 135 latach, w Ochojnie prawie wszystkie budynki są murowane, a wiekowy dom całkowicie zmienił swój charakter.
Nowo otwarta galeria sztuki jest zwieńczeniem konsekwentnej pracy mieszkańców tego domu, mającej na celu zrealizowanie marzeń zaplanowanych dawno, dawno temu.

Galeria Sztuki „Batko” jest dziełem rodzinnym – podkreśla to jej nazwa i umiejscowienie w przyziemiach zabytkowego domu w Ochojnie. Przez lata wykorzystywanie obecnych pomieszczeń galerii zmieniało się – w przeszłości od piekarni, przechowalni owoców i warzyw, poprzez stajnię i izbę regionalną do galerii sztuki obecnie. Nie zmieniony pozostał jednak styl wnętrz; ściany sal wystawowych odsłaniają przepiękną strukturę kamienia, która pozwala doszukać się śladów minionej epoki.
W Polsce galerie ze sztuką współczesną zlokalizowane są głównie w dużych miastach. Poza granicami Krakowa nieliczne galerie oferują głównie pamiątki i przedmioty nawiązujące do etnograficznych eksponatów wykonywanych w danej okolicy. Prezentacja współczesnego malarstwa i rzeźby na wsi to z pewnością bardzo odważne przedsięwzięcie i duże wyzwanie.

W ofercie galerii znajduje się głównie malarstwo i rzeźba uznanych, aktualnie tworzących artystów średniego pokolenia. Chciałabym aby współpraca z artystami o ustalonej renomie, z dużym dorobkiem artystycznym była dla odbiorcy gwarancją pozytywnych doznań estetycznych, dobrej sztuki i warsztatu, a w przypadku zakupu pewną lokatą. Dlatego prezentowane dzieła ukazują bogactwo technik plastycznych, tematów, kierunków, tendencji i postaw artystycznych bez zbędnej prowokacji.

Niewątpliwą atrakcją galerii jest możliwość nabycia kutych w metalu wytworów współczesnego rzemiosła i ślusarstwa. Charakterystyczne dla pobliskich Świątnik Górnych ślusarstwo i rzemiosło rozwijało się już od XV wieku i pozwoliło na przestrzeni lat udoskonalić tą formę rękodzieła.

Atutem Galerii Sztuki Batko jest z pewnością lokalizacja w przepięknej przestrzeni Pogórza Wielickiego, dobry dojazd z parkingiem, ogród z możliwością spaceru, a przede wszystkim ambitna sztuka artystów rzadko spotykanych w innych galeriach.
Ponadto jest to galeria, w pomieszczeniach której często odbywają się kameralne koncerty, spotkania autorskie i towarzyskie, wystawy zbiorowe i indywidualne, warsztaty plastyczne i wykłady o sztuce. Poprzez tak pojmowaną działalność artystyczną, galeria szybko wpisała się w artystyczną przestrzeń okolicy, mieszkańcom daje dostęp do sztuki, mnie pozwala realizować artystyczną pasję.

Miło mi poinformować wszystkich Bywalców Galerii, że od 1.06 2012 roku Galeria rozpoczęła Partnerską współpracę z Grupą Hoteli WAM. Współpraca pozwoli Galerii dotrzeć do szerszego grona odbiorców, a zainteresowani sztuką Goście z Grupy Hoteli WAM mogą w łatwy sposób dotrzeć do dobrej sztuki i imprez organizowanych w Galerii.

Rok 2020

W tym roku Galeria będzie obchodzić swoje 10 letnie urodziny. Warto z tej okazji przypomnieć wydarzenia które miały miejsce w przeciągu tego czasu. Poza wernisażami i wystawami stałymi, w Galerii organizowane były warsztaty artystyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych, spotkania poetyckie, koncerty,..

Występowali artyści:

Grzegorz Turnau, Leszek Długosz, Hiroszi Kurotaki, Jan Oberbek, artyści z Piwnicy pod Baranami: Leszek Wójtowicz, Tamara Kalinowska, Agnieszka Grochowiak, Stanisłąw Markowski, Michał Półtorak, Elżbieta Borkowska
Marta Abako śpiewała arie operowe,
Lucyna Ordon-Klimczak-mezzosopran, organista Grzegorz Klimaczak- wieczór z piosenkami Anny German,
Loch Camelot- utwory wybrane,
artyści z Filharmonii Krakowskiej wykonywali koncerty muzyki poważnej, filmowej, arie i fr. operetek: kwartet Archi: B. Ziegelheim, A. Hora-Piór, G.Piechowska, A.Sanchez-Martos, Janusz Mrozik- koncert skrzypcowy
Itzhak Horowitz kantor przybliżył muzykę jidysz, tradycje i zwyczaje żydowskie
muzykę jazzową zagrali;
Jazz Band Ball Orchestra wraz z Leszkiem Żądło
Jazz Band Ball Orchestra i Alan Benzie Trio
muzyka z różnych regionów:
Flamenco- Aire Andaluz, fado- Kinga Rataj, ukraińska- Walentyn Dubrowskij, tatarska – Uriane Kenżikajewa.
Odbyły się koncerty prezentujące utwory instrumentalne: marimba, akordeon, klarnet, gitara, skrzypce.
O podróżach opowiadali Elżbieta i Andzrej Lisowscy.

Od początku działalności Galerii, zawsze 6 stycznia odbywa się wieczór kolęd a jesienią wieczór pieśni patriotycznych. Podczas dwóch koncertów patriotycznych dużym wyróżnieniem było gościć panią prezydentową Karolinę Kaczorowską.

Spotkania poetyckie W Galerii to poezja połączona z muzyką fortepianową: Do tej pory udział wzięli:
Adam Zagajewski, Jan Polkowski, Lidia Żukowska, ksiądz Eligiusz Dymowski, ksiądz Stefan Misiniec, Józef Baran, Maciej Pinkward, Irena Kaczmarczyk, Magdalena Wegrzynowicz Plichta; Zofia Zarębianka, Anna Pituch-Noworolska, wieczór poezji Zbigniewa Herberta, Jana Twardowskiego i Jana Kochanowskiego w opracowaniu Jakuba Kosiniaka i Janusza Grzeszcza, wieczór poezji K.K. Baczyńskiego, oraz wieczory z poezją Jana Pawła II.

Odbyły się indywidualne wernisaże artystów:
z Polski:
Marian Czapla, Marek Górny, Grzegorz Stec, Władek Bartek Talarczyk, Jana Matuszewskiego, Stanisław Puchalik, Bożena Formas-Mądry, Arnold Ananiczius, Małgorzata Swolkień, Janusz Matuszewski, Małgorzata Toborowicz, Dariusz Król, Marek Górny, Zdzisław Słonina, Marek Tumidajski, Wojtek Kowalczyk, Ewa Rosiek Buszko, Jacek Paluch, Jacek Jasiniak, Ewa Gawlik, Biskup Jan Szkodoń, Jerzy Napieracz, Jan Szul, Anna Jańska-Maciuch, Anna Saini, Elżbieta Borkowska, Grzegorz Giermek, Małforzata Maćkowiek, Mirosław Gołofit.
oraz wystawy zbiorowe na określony temat: studentów ASP w Krakowie- zwierzęta, 4 Artystki-4 pasje-pejzaż;
Z Ukrainy; Olka Slepcowa, z Francji Elizabet Rausseau i Pierre Rausseau.
Stałym wydarzeniem jest zbiorowa wystawa malarstwa kobiet w marcu pod tytułem: „Kobiety o…”

Galeria współpracuje z Fundacją Pro Musica Bona wspierając młode talenty, organizuje koncerty charytatywne na rzecz potrzebujących, daje możliwość wystąpienia uczniom ze szkół muzycznych w Krakowie, Wieliczce, Świątnikach Górnych;
w 2019 roku przekazała rękodzieło artystyczne na rzecz Fundacji WOŚP wykonane przez uczestniczki warsztatów ceramicznych dla dorosłych.