12.11- Wernisaż twórczości Ewy Seligi „Podróże artystyczne”

12 listopada 2023 roku o godzinie 18.00 z wielką przyjemnością zapraszamy Państwa na wernisaż wystawy prac Ewy Seligi pt: „Podróże artystyczne” połączony z oprawą muzyczną (fortepian i skrzypce) w klimacie muzyki salonowej. Koncert w wykonaniu Oleny Kholodkovej i … można scharakteryzować jako „romantyzm barokowy”. Program w dużej części składa się z utworów kompozytorów XX w., którzy inspirowali się stylem barokowym, stylem autorskim kompozytorów z epoki, jak również panującymi wtedy gatunkami. To właśnie stworzyło niezmiernie ciekawe połączenie – współczesnego brzmienia zawartego w klarownej formie „barokowych gatunków”. Usłyszymy:

Schnittke Suita dawna (wybrane części)
Kreisler La precieuse
Weber SonatinaB-dur
Kreisler :Aubade Provencale, Syncopation, Romanze op4, Scherzo
Beach Romance
Kreisler Marche

Ewa Seliga: tym razem zaprezentuję państwu moje nowe obrazy wykonane w technice akwareli, gwaszu i tuszu, nawiązujące do moich podróży artystycznych po różnych miejscach, stylach i kierunkach. Dużą rolę w procesie twórczym odegrali tutaj ludzie, których spotykam i poznaję na co dzień. Wystawa obejmuje też kilka prac z kolekcji „Paradise Garden” w której przedstawiam moją wyimaginowaną wersję rajskiego ogrodu pełnego niezwykłych roślin, kwiatów oraz mieszkańców, którzy po części mają ludzkie i zwierzęce kształty.

Urozmaiceniem wystawy będą moje prace z wełny i jedwabiu, które można nosić jako część garderoby lub podziwiać na ścianach jako dekoracja. Będzie też muzyka, znani artyści, piękne kobiety i to co lubimy najbardziej – pyszny, swojski chleb upieczony przez gościnną gospodynię tego spotkania.

Trudno określić główną tematykę moich prac. Kocham naturę, kwiaty, barwę i staram się pasję przenosić na moją twórczość. Uwielbiam pracę z farbami wodnymi które dają mi możliwość płynnego łączenia kolorów, które w magiczny sposób przenikają i tworzą naturalny zaskakujący efekt.

Zajmuję się również projektowaniem i wykonywaniem pojedynczych, autorskich prac z wełny i jedwabiu. Głównie są to kamizelki, tuniki, szale, kapelusze i różnego rodzaju akcesoria. Każda praca inspirowana jest inną sytuacją, wrażeniem i nastrojem. Większość moich prac łączy w sobie wiele kolorów, faktur i materiałów. Od ponad piętnastu lat uczyłam się i współpracowałam z artystami z wielu krajów: Włoch, Francji, Holandii, itp. Moje prace są noszone i zdobią wiele kobiet na całym świecie.

Współpracuję z grupą modelek „Kolorowi” z Krakowa. Jest to wspaniała i pełna energii grupa kobiet w różnym wieku, które z wielkim powodzeniem odnalazły się na wybiegach modelingowych prezentując różnorodne i nieszablonowe stylizacje. Wspólnie zorganizowałyśmy kilka pokazów, np. w Centrum Sztuki Współczesnej Solvay, DPS Praska czy na Dworze Dzieduszyckich w Radziszowie.

Henri Matisse w znakomity sposób wyraził to jak podchodzę do swojej twórczości „…kładę kolory bez z góry określonego planu… dobór moich barw nie wywodzi się z żadnej teorii naukowej ale opiera się na obserwacji, na uczuciu i doświadczeniu mej wrażliwości.”

————

„Ewa Seliga to kobieta wielu talentów. Można powiedzieć, że jej przewodnikiem po świecie kreacji jest cała paleta barw otaczających ją, nas dookoła. Czuje się, że flora i fauna to jej przewodnicy. Nieważne czy tworzy na jedwabiu, filcu czy na papierze, jej prace pobudzają nasze zmysły i wyobraźnię, wciągają nas w świat amorficznych przestrzeni. Czasem wesołe, czasem tajemnicze wabią nas i kuszą . Pozwólmy sobie zatem zanurzyć się w nieoczywiste mikrokosmosy Ewy I uśmiechnijmy się do nich, do siebie…”

Joanna Monasterska

Poniżej fotorelacja z wernisażu.