2.02- „Niech płynie” wernisaż malarstwa Jacka Jasiniaka

2 lutego o 18.00 zapraszamy na wernisaż malarstwa Jacka Jasiniaka pt: Niech płynie. Wydarzenie połączone będzie z oprawą muzyczną. Wokalnie wystąpi Paulina Sułowska wraz z pianistą Jakubem Łyskiem.

Jacek Jasiniak- Maluję i rysuję od kiedy pamiętam. Sztuka towarzyszyła mi od zawsze, a będąc samoukiem, uczyłem się poprzez podpatrywanie i analizę prac innych. Zawsze chciałem być artystą profesjonalnym, ale różne okoliczności spowodowały, że zostałem chirurgiem stomatologicznym. Dopiero po 20 latach powróciłem do mojej prawdziwej pasji jaką jest malarstwo i w roku 2017 ukończyłem podyplomowe studia artystyczne w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Twórczość artystyczna dla mnie jest jednocześnie pracą i zabawą, odkrywaniem i eksperymentowaniem, zapuszczaniem się w magiczny świat i fascynującą przygodą. Wynika to z mojej wewnętrznej, pierwotnej potrzeby uwalniania uczuć i emocji, które mogę w ten sposób najpełniej wyrazić. Uprawianie sztuki jest dla mnie drogą do wolności i spełnienia. Moim marzeniem jest by twórczość stała się moim głównym zajęciem w życiu.

W kreacji szukam powiązania pomiędzy światem wyobraźni a światem realnym.

Jest dla mnie sposobem odkrywania prawdy o sobie i świecie, poszukiwaniem własnej tożsamości, drogą komunikacji z otoczeniem. Liczy się w niej bezpośredniość i autentyczność. Bardzo ważna jest dla mnie rola intuicji, jako swoistego wewnętrznego kompasu i drogowskazu w podejmowaniu decyzji artystycznych. Duże znaczenie ma dla mnie także element zaskoczenia, absurdu i nonsensu. W moim malarstwie koncentruję się głównie na własnym, subiektywnym przeżywaniu świata. Obraz staje się zapisem moich wrażeń, myśli, stanów emocjonalnych i duchowych. Sam proces twórczy jest ważny, zmienia się w czasie i sama akcja, samo uderzenie pędzla jest nośnikiem treści, gdzie przypadkowość rządzi procesem twórczym, gdzie określona barwa ma przekazać odpowiednie uczucia. Dla mnie sztuka ma wymiar transcendentalny, przenoszący, zarówno widza, jak i twórcę, w świat idei, uczuć i myśli stanów duchowych, których nie można w żaden inny sposób przedstawić.

Uwielbiam eksperymentować z tworzywem malarskim, dążąc do osiągnięcia efektu, który wciągnąłby i porwał widza. Łączę różne techniki i materiały, wychodzę poza płaszczyznę obrazu.

Zarabiam na życie pomaganiem innym, rozwiązywaniem ich trudnych i często bolesnych problemów zdrowotnych związanych z jamą ustną.

Jestem stomatologiem, a precyzyjniej, specjalistą chirurgii stomatologicznej i implantologii.

Jestem absolwentem Wydziału Stomatologicznego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie później przez 12 lat pracowałem jako asystent i wykładowca w Zakładzie Chirurii Stomatologicznej.

Zdobyłem tam ogromną wiedzę i doświadczenie pod opieką znakomitych specjalistów i nauczycieli.

Moją pasją było nauczanie studentów, którzy mnie wielokrotnie nagradzali tytułem najlepszego asystenta roku akademickiego.

Byłem autorem i współautorem wielu publikacji naukowych, między innymi z zakresu leczenie kamicy ślinowej metodą litotrypsji, czy diagnostyki i leczenia nowotworów ww. chłonnych okolicy głowy i szyi. W roku 2008 zdobyłem tytuł specjalisty z zakresu chirurgii stomatologicznej i implantologii. Od początku mojej pracy zawodowej prowadziłem własną praktykę stomatologiczną, a od 2010 roku, wraz z żoną, wielospecjalistyczną przychodnię lekarską, którą sprzedaliśmy w roku 2020, by mieć czas na rozwijanie własnych pasji artystycznych.

Obecnie pracuję w kilku gabinetach stomatologicznych i wielospecjalistycznej klinice, jako chirurg stomatologiczny i implantolog. Cały czas się dokształcam i rozwijam w tej dziedzinie, uczestnicząc w kursach i wykładach.

Co lubię robić?

Co daje mi największą satysfakcję w tym zawodzie?

Przede wszystkim przynoszenie ulgi w cierpieniu, podnoszenie jakości życia innym, pomaganiu im w przywracaniu zdrowia lub dbaniu o nie, ale również tworzenie piękna. Jako osoba z „traumą stomatologiczną” z okresu dzieciństwa, zawsze staram się patrzeć na pacjenta całościowo, wraz z jego emocjami i uczuciami, wynikającymi z wizyty w gabinecie stomatologicznym. Bardzo mi zależy na tym, by wszystko odbyło się bez niepotrzebnego bólu i cierpienia, możliwie najprostszą i najszybszą metodą, By całość leczenia była jak najmniej traumatyczna dla pacjenta, nie tylko w wymiarze fizycznym, ale również psychicznym i emocjonalnym. Bardzo ważne jest dla mnie dbanie o maksymalny efekt estetyczny. Jestem ogromnie wdzięczny, że mogę i umiem robić to co robię. Nie boję się nowych wyzwań, podejmowania czegoś nowego. Jestem pracowity, ambitny i ciekawy życia. Nienawidzę nudy i stagnacji. Kreacja piękna i harmonii w stomatologii bardzo ściśle łączy się z moją drugą pasją, jaką jest twórczość artystyczna.

Paulina Sułowska- artystyczna dusza, od najmłodszych lat rozwija swoje pasje sceniczne. Uwielbia występy na żywo, dzieli się wtedy emocjami i energią z publicznością. Od wielu lat uczęszcza na zajęcia aktorskie, oraz nieustannie rozwija się muzycznie- eksperymentuje, tworzy własne kompozycje, śpiewa.

Jakub Łysek- muzyk, pianista. Na co dzień gra jazz, występuje w krakowskich klubach. Koncertuje z różnymi muzykami, komponuje, tworzy własne projekty muzyczne. Dwukrotny laureat Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego Mieczysława Kosza w Krynicy. Na scenie tworzy niepowtarzalny klimat łącząc klasykę z nowoczesnością, a każda jego interpretacja to prawdziwa uczta dla ucha.