12.05 wernisaż malarstwa Marka Górnego pt: OKNO

12 maja, w niedzielę, o godzinie 18.00 zapraszamy na wernisaż malarstwa Marka Górnego. Po raz trzeci od śmierci Marka spotkamy się, aby być razem, powspominać, zobaczyć obrazy prezentowane i te które nie zmieściły się na poprzednich wystawach. Wystawa „Okno” prezentuje prace pełne słońca, kolorów, południowego zadumania i nostalgii.

Jak zwykle wydarzeniu towarzyszy oprawa muzyczna. Tym razem posłuchamy sopranistki Pauliny Doc z akompaniamentem Anny Szyniarowskiej.

MAREK GÓRNY (1964–2016)

artysta malarz, grafik, rzeźbiarz, architekt wnętrz

Urodził się w 1964 r. w Krakowie, na Wawelu, pod Dziewiątką. Po ukończeniu z wyróżnieniem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie, kierunek Wystawiennictwo (1979–1984), studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki. Ukończył ją uzyskując Dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Wklęsłodruku u prof. Andrzeja Pietscha, Aneks do Dyplomu zrobił w Pracowni Malarstwa prof. Zbysława Marka Maciejewskiego.

Artysta uprawiał malarstwo, grafikę i rzeźbę. Projektował wnętrza i detale architektoniczne. Należał do krakowskiej szkoły koloryzmu. Jego głównym motywem w malarstwie była marta natura mieszczańska. W ostatnich latach życia malował ekspresyjne plenery z Południa Europy. Eksperymentował z malarstwem abstrakcyjnym, osiągając nierzadko w konkursach finałowe miejsca. Jest autorem licznych realizacji w dziedzinie grafiki użytkowej i warsztatowej, projektowania przestrzennego oraz rzeźby. Do bardziej znanych jego dokonań rzeźbiarskich należą: zaprojektowanie podstawy (płaskorzeźby) pod oryginał pękniętego serca Dzwonu Zygmunta, Wawel (2005); projekt i realizacja tablicy pamiątkowej ks. Walentego Gadowskiego (twórcy Orlej Perci), Kasprowy Wierch, budynek Obserwatorium (1996); projekt plastyczny oraz opracowanie Globusa, Dworzec GłównymPKP w Krakowie (1997); uczestnictwo w projekcie Aleja Królów w Krakowie (Bulwary Wiślane), projekt w skali pomnika króla Władysława Łokietka (2006/7); rozwinięcie przestrzenne loga firmy Biprocemwap SA, płaskorzeźba Wawelu, wielkość 2m², zaprojektowanie i aranżacja w krajobrazie miejskim (2011) ul. Morawskiego, Kraków oraz corocznie rozdawane statuetki Astora.