8.03 Kobiety o Kobietach wernisaż wystawy

Wystawę będzie można oglądać w Galerii Sztuki Batko do końca marca, natomiast wernisaż odbędzie się w Dzień Kobiet o godzinie 18.00. Spotkanie uświetni wspaniała artystka Piwnicy Pod Baranami Tamara Kalinowska.

„Kobiety o Kobietach” wernisaż w Galerii Sztuki Batko w Ochojnie 8.03 2015

PROGRAM

Proza literacka  Teresa Oleś – Owczarkowa. 

Recital Tamary Kalinowskie. 

Otwarcie wystawy „Kobiety o Kobietach” wernisaż w Galerii Sztuki Batko w Ochojnie 8.03 2015

W historii kobieta istniała zawsze; przedstawiana w czasach prahistorycznych miała magiczną moc, później poszukiwano ideału piękna, a co epoka był on inny, stąd podobała się raz szczupła i wiotka,  a zaraz potem tłuściutka, mocna, muskularna. Oblicza ideału  kobiety zmieniały się nie tylko co do jej ciała, ale również i charakteru. Artyści najpierw wychwalali jej delikatność, sentymentalizm, romantyczność by potem widzieć spryt, zaradność,  siłę i stanowczość. Współcześnie w czasach komunistycznej propagandy wykorzystywano wizerunek kobiety- robotnicy do pochwały pracy. Obecnie wszystkie wymienione przeze mnie kobiece odsłony wykorzystane są nie tylko w sztukach literackich i wizualnych, ale i w reklamie. To każda rzecz, produkt ma często twarz kobiety reklamującej go.

Dzisiejszy wernisaż to kolejna odsłona kobiecości. Inicjatorka wystawy Halina Kazimierczak do współpracy zaprosiła kobiety w różnym wieku: od studentek z Akademii Sztuki, po Artystki z wieloletnim artystycznym stażem. Każda z nich ukazuje kobiety po swojemu. W obrazach widać różnice w:  1)podejściu do tematu, 2)kompozycji, 3)kolorze, 4)technice…

Artystki: Halina Kazimierczak, Natalia Batko, Emilia Gąsienica-Setlak, Kamila Gruszecka, Renata Kulik-Radziszewska, Magie Piu (Małgorzata Bieniek-Strączek) Ola Szczepanik-Szałas, Joanna Tokarczyk po jednej pracy prezentują na czołowej ścianie. To tu widać agresję kolorystyczną Emilii, delikatność Natalii, subtelność Kamili, poprawność Halinki, romantyczność Joasi, dekoracyjność Oli i Megii. Oczywiście nie można w jednym słowie zawrzeć całe bogactwo malarstwa poszczególnych artystek. Na te obrazy trzeba patrzeć indywidualnie i w kontekście całej wystawy

Artystkom i Paniom na sali z okazji dzisiejszego, Święta Kobieta, życzę wszystkiego najlepszego, a prezentem od Galerii jest darmowe uczestnictwo w sesji pielęgnacyjnej, i wzięcie udziału w losowaniu produktu kosmetycznego.
!