8.12.2013 Ikony Elżbiety Borkowskiej

Elżbieta Borkowska- absolwentka Wydziału Konserwacji Królewskiej Wyższej Szkoły Sztuk Wyzwolonych w Sztokholmie (doktorat z konserwacji ikon) oraz filologii szwedzkiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od dzieciństwa zafascynowana sztuką ikonopisarstwa- do dzisiaj tworzy ikony według najstarszych prawideł sztuki, a tym zniszczonym przywraca dawny blask. Uprawia również malarstwo olejne, akrylowe, akwarele. Brała udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce i za granicą, a jej prace można znaleźć w kolekcjach europejskich, amerykańskich i azjatyckich koneserów sztuki.

Poza tym jest wokalistką jazzową i bluesową występującą z wieloma znanymi muzykami, autorką tekstów, spektakli muzyczno- teatralnych, festiwali sztuk różnych.  Prowadzi Dom Pracy Twórczej „Artchata”. Na stałe mieszka w Krakowie, swoje ulubione ikony tworzy jednak w Bieszczadach, w starej, etnograficznej połemkowskiej chałupie.

Od sześciu lat zgłębia nową technikę malarską- technikę, której jeszcze nie zdążyła nazwać, a polegającą na przebarwianiu starych desek pigmentem zasadowym w spoiwie winnym i trawieniu kwasem azotowym. Nowe ikony-„ widma w drewnie zamknione” ozdabiają już wiele domów prywatnych, kościołów i cerkwi.