W sobotę 22.06 o godzinie 19.00 odbyło się spotkanie z zespołem Aire Andaluz. Artyści zaprezentowali najważniejsze style flamenco: tangos, sevillanas, bulerias i rumby.
Wystąpili:
Magdalena Lechowska – śpiew
Magdalena – Malska – taniec
Akiko Biedroń – taniec
Krzysztof Hliniak – taniec
Adam Hliniak – gitara
Mateusz Sarapata – cajón, instrumenty perkusyjne
Poniżej krótki opis wybranych utworów. Malagueña – muzyka tradycyjna. Styl wywodzący się z Malagi. Należy do cante intermedio stylów pośrednich miedzy cante jondo – śpiew głęboki i cante chico – śpiew wesoły. Wykonywany zazwyczaj przez gitarzystę solo.
Garrotin– tradycyjny. Charakterystyczny wesoły taniec należący do cante chicoo metrum 4/4. Pochodzi z Asturii, lub Leónu z północnej Hiszpanii skąd przywędrował do Andaluzji.
Calaverada/Arrincolamela – rumba flamenco.Styl należący do cante ida y vuelta. Nazwę wywodzi od kubańskiej rumby, z którą łączy ją to samo metrum 4/4.
Fandango – tradycyjny. Poważny, dostojny, bardzo hiszpański w swoim charakterze styl flamenco o optymistycznym przesłaniu. Często wykonywany z kastanietami.
Zambra – tradycyjny styl flamenco pochodzenia arabskiego
Guajira– tradycyjny. Styl pochodzenia kubańskiego, cante de ida y vuelta – pieśni odjazdu i powrotu o wdzięcznym, radosnym charakterze. Tańczony zazwyczaj z wachlarzem.
Alegrias – tradycyjny. Radosny, dynamiczny taniec należący do cante chico w charakterystycznym dla flamenco metrum 12/4 wywodzącym się z Indii.
Sevillanas– tradycyjny. Styl cante chico na pograniczu flamenco i hiszpańskiego folkloru wywodzący się z seguidilli. Wykonywany w wielu odmianach na południu Hiszpanii zazwyczaj z towarzyszeniem kastanietów. Tańczony w parach podczas wszelkiego rodzaju fiest, uroczystości, czy pielgrzymek do El Rocío.