20.10.2013 Pokorna Ozdoba – wystawa malarstwa

20 października o godzinie 18.00 odbędzie sie wernisaż malarstwa Janusza Matuszewskiego pt.: „Pokorna Ozdoba”. Na wystawie zostaną zaprezentowane m.in. książki, których treść wzbogacona malarstwem na okładkach czyni je często delikatnymi i wstrząsającymi równocześnie.
Janusz Matuszewski – absolwent Liceum Plastycznego i Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie. w 1987 odbył staż stypendialny w pracowni prof. Wernera Knauppa w Akademie der Bildenden Kunste w Norymberdze. W 1989 otrzymał dyplom z wyróżnieniem w pracowni Jana Szancenbacha . W 1990 był stypendystą Ministra Kultury i Sztuki. Jest profesorem ASP w Krakowie i prowadzi Pracownie Malarstwa na Wydziale Malarstwa.

…tak naprawdę nie zrobiłem z książkami nic szczególnego, a właściwie rzecz najprostszą: zmieniłem okładki do niektórych z nich. Na znak podziwu, szacunku dla mysli autora biblijnego, Thomasa Mertona czy anonimowego kartuza. Nie wiadomo czemu, zamiast jedynie stosowac sie do nauk zwartych w książkach, maluję po powierzchni okładek? Czy nie jest naduzyciem ozdabiać je jeszcze obrazem? Stąd „pokorna ozdoba” w tytule. Jest jakaś potrzeba szczególnego rodzaju kontaktu, spotkania słowa z obrazem, który słowo otula, ochrania…