20.10.2013 Wieczór Papieski

Serdecznie zapraszamy w niedzielę 20 października o godzinie 18.00 na Wieczór Papieski, w ramach którego odbędzie się wernisaż wystawy Janusza Matuszewskiego  „Pokorna Ozdoba”. Wernisaż poprzedzi recital Marty Bizoń ”Neapol 19.03″

…..W Polsce niewiele wiemy o piosence neapolitańskiej. Owszem, przeciętny meloman jednym tchem wymieni tytuły takie, jak: O Sole Mio”, „Santa Lucia”, „Santa Lucia Luntana”, „Funiculi Funicula”, czy „Torna A Surriento”.  Być może dorzuci jeszcze parę. Ale należy zdać sobie sprawę z faktu, że literatura ta obejmuje pewnie z tysiąc tytułów, nie mniej interesujących muzycznie i literacko.

   I oto właśnie polski widz ma szansę ujrzeć i usłyszeć muzyczny spektakl, którego scenariusz został skomponowany z szesnastu piosenek neapolitańskich. W spektaklu tym, który  nazwaliśmy „Neapol 19.03”, zabrzmią w większości nie znane piosenki współczesne, ale także te z początku 19 stulecia, oraz tradycyjne.

   Ich niebagatelnym walorem jest to, że dają się one ułożyć w pewien fabularny ciąg, sprzyjający teatralnej podróży do krainy miłości, przemijania, życia. Urzekając swą prostotą, dowcipem i pięknem muzyki, jednocześnie stanowią wyzwanie dla aktorskich interpretacji…..

Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął proboszcz parafii Podstolice ksiądz kanonik Piotr Modelski

Całkowity dochód z koncertu przeznaczony zostanie na cele charytatywne.