27.10.2013 spotkanie z poezją Zofii Zarębianki oraz grafiką Anny Saini

Wniedzielę 27 października odbyło się spotkanie z poezją Zofii Zarębianki. Podczas wieczoru była okazaja do zapoznania się z twórczością graficzną Anny Saini. Oprawę muzycznną do spotkania dostosowała Stanisława Komońska i Andrzej Bosak, a prowadzenie wieczoru Poetka powierzyła pani profesor Gabrieli Matuszek, prezes krakowskiego odziału SPP. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z imprezy.

Zofia Zarębianka, poetka, eseistka, krytyk literacki, profesor zwyczajny w Katedrze Literatury XX w. UJ członek Pen Clubu, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Komisji Historycznoliterackiej PAN, Towarzystwa Naukowego KUL, Polskiego Towarzystwa Etycznego.

Opublikowała: Poezja wymiaru sanctum, Lublin 1992, Świadectwo słowa. Rzecz o twórczości Anny Kamieńskiej, Kraków 1993 – pierwsza w Polsce monograficzna książka o poetce !  Zakorzenienia Anny Kamieńkiej, Kraków 1997, Tropy sacrum w literaturze XX wieku, Bydgoszcz 2001, O książkach, które pomagają być, Kraków 2004,Czytanie sacrum, Kraków-Rzym 2008, oraz tomy wierszy: Człowiek rośnie w Ciszy, Kraków 1992, Wyrwane z przestrzeni, Kraków,  1996, Niebo w czerni, Bydgoszcz 2000; „Jerozolima została zburzona”, Kraków 2004, Wiersze: Pierwsze, Poznań 2008, „Tylko na chwilę” 2012; wiersze tłumaczone na język czeski (Libor Martinek), angielski (John Beckett i Regina Grol), hebrajski (Braha Rosenfeld), ukraiński (Natalia Sidiaczenko)

W druku: Wtajemniczenia(w)Miłosza. Pamięć. Duch(owość) Wyobraźnia.       

ANNA WIRSKA-SAINI,  urodzona w Krakowie, absolwentka krakowskiej Akademii Sztuk Pieknych (dyplom 1978 w pracowni prof. M. Wejmana); od lat mieszka i pracuje w Wiedniu. Zajmuje sie głównie grafiką użytkową, uprawia również rysunek i grafikę komputerową. Z Zofia Zarebianka laczy ja nie tylko wieloletnia przyjaźń, ale również artystyczna współpraca, której efektem sa kolejne tomiki wierszy Zofii. Prezentowane na wystawie cykle rysunkow i grafik sa również w dużej mierze inspirowane jej poezja.

„ANIOŁY“, 2004 – 2005, rysunki piórkiem lub długopisem

„DRZEWA“, 2007, grafika komputerowa

„IMPRESJE: Tylko na chwile“,  2012, rysunek + grafika komputerowa,