28.07.2013 Spektakl muzyczno-poetycki do słów K.K.Baczyńskiego

28.07 o godzinie 18.00 w naszej Galerii odbył się spektakl muzyczno-poetycki do słów Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. W trakcie spotkania usłyszeliśmy 7 z 11 pieśni, które znalazy się na płycie „Promienie” wydanej w 2013 roku, oraz jedną z nowej, która dopiero powstaje.
Autorem muzyki jest Mateusz Jarosz, zaśpiewała Barbara Figurniak; słowo wiążące oraz wiersze wyrecytował Jakub Kosiniak. Występ został przyjęty z dużym entuzjazmem publiczności. Oto co napisał Pan Sławomir Pocztarski, jeden z Powstańców Warszawskich, po zobaczeniu sprawozdania z występu na profilu Pani Barbary Figurniak, z myślą o opublikowaniu tych słów

Przed chwilą usłyszałem w Radio „Kiedy ranne wstają zorze… ” i po chwili zobaczyłem w Fb Pani sceniczno patryjotyczny dar dla naszego ducha i pamięć wspaniałego Żołnierza AK, Wielkiego Poety Kamila Baczyńskiego. Proszę przyjąć Najwyższe Słowa Uznania za twórczość, aktorstwo, ale przede wszystkim za miłość, którą obficie darzy Pani swoich rodaków gotowych oddać życie dla Ich Matki-Kochanej Ojczyzny. Nisko kłania się por.Sławomir Pocztarski ps.”Bóbr” Zgrupowanie Żywiciel AK , Kompania Żbik, Pluton 215. w Powstaniu Warszawskim 15 letni chłopak z dłuletnim stażem w 'Szarych Szeregach” ZHP w konspiracji.”

Oto fragmenty jednej z recenzji płyty: ” w roli aktorów wystepują: wokalistka oraz poszczególne instrumenty i barwy dźwiękowe. Dialogują ze sobą, czasem równocześnie prowadzą monologi (zastosowana polifonia), ale zawsze płyną razem z tekstami Baczyńskiego, tak żeby oddać jego nastrój. (…)  
Ciekawe i nowe jest rónież podejście do samego Baczyńskiego, który na ogół jest kojarzony tylko z czasem wojny. Tutaj temat wojny jest ledwo zaznaczony. Twórcy płyty skoncentrowali się na liryce, wizyjności i oderwaniu od szarości w stronę „promieni” . W tym duchu szczególnie zwracają uwage takie perełki jak „Kołysanka” i „Trzy miłości”, ale cały poziom płyty jest równy, nie ma na niej słabszych utworów (….) mamy do czynienia z wyjątkowym wydarzeniem muzycznym na naszym rynku. Płyta, która przyciąga do siebie od pierwszych dźwięków i za każdym kolejnym odtworzeniem pokazuje nastepne warstwy tekstu i muzyki.