8.05 wernisaż Marka Górnego

Zaproszenie_1proj1 marek górny
Zaproszenie_1proj
Zapraszamy na wystawę prac pro memoria Marka Górnego. Wernisaż odbędzie się 8 maja, w niedzielę o godzinie 18.00. Malarstwo połączone z muzyką to idealny duet do estetycznego przeżywania sztuki. Tym razem podczas wernisażu proponujemy muzykę szkocką, włoską, hiszpańską i angielską pod wspólnym tytułem „Krajobrazy na strunach malowane”. Sopranistce Katarzynie Wiwer, akompaniować będzie na harfie Irena Czubek-Davidson.
Krajobrazy na strunach malowane

Katarzyna Wiwer – sopran
Irena Czubek-Davidson – harfa

Katarzyna Wiwer jest absolwentką wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie. Swoje umiejętności i wiedzę poszerzała zgodnie ze swoimi zamiłowaniami do muzyki dawnej oraz muzyki kantatowo-oratoryjnej. Była m.in. trzykrotną stypendystką Dartington International Summer School & Festival w klasie mistrzowskiej Emmy Kirkby i Evelyn Tubb, gdzie uczestniczyła scenicznych wykonaniach dzieł Monteverdiego, Purcella i Grabu pod kierownictwem Anthony Rooley’a. Repertuar śpiewaczki obejmuje dzieła od średniowiecza (Hildegarda z Bingen i chorałowe gregoriański) poprzez utwory Dowlanda, Zieleńskiego i Monteverdiego, pieśni Purcella i inne barokowe pieśni angielskie, liczny wybór kantat Buxtehudego i Bacha, dzieła oratoryjne Haendla, Mozarta, Haydna, pieśni Schuberta, Chopina, Szymanowskiego, Rodriga, aranżacje pieśni szkockich, aż po utwory pisane specjalnie dla niej. Ma na swoim koncie wiele prawykonań, zarówno utworów nowych, jak i pierwszych, czasem po setkach lat, współczesnych wykonań utworów z dziedziny muzyki dawnej (m.in. archiwalia jasnogórskie, podolinieckie, benedyktyńskie i inne).
Śpiewaczka koncertowała na licznych festiwalach: Muzyka w starym Krakowie, Banchetto Musicale w Wilnie, Salezjańskie Lato w Przemyślu, Kolory Polski, Perła Baroku w Kobyłce, Festiwal Muzyki Polskiej, Dni Bachowskie w Krakowie, Festiwal Bachowski w Świdnicy, Festiwal „Fide et Amore” w Żorach, Chanterelle Festiwal, Musica Sacra, Festiwal Muzyki Organowej w Leżajsku, Muzyka nad Zdrojami w Szczawnicy, Barok na Spiszu, Wawel o zmierzchu oraz Wieczorach Wawelskich i koncertach na Zamku Królewskim w Warszawie. Jest współorganizatorem oraz dyrektorem artystycznym dwóch festiwali: Muzyka nad Zdrojami, odbywającym się w Szczawnicy oraz Barok na Spiszu – festiwalu, który ma na celu promowanie wspaniałych zabytków baroku znajdujących się na terenie polskiego Spisza.
Katarzyna Wiwer jest również pedagogiem śpiewu, prowadzi również warsztaty chorału gregoriańskiego i muzyki Hildegardy z Bingen.
Irena Czubek-Davidson jest absolwentką Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie harfy prof. Bogumiły Lutak-Modrinic. Swój warsztat muzyczny doskonaliła biorąc czynny udział w kursach mistrzowskich Susan Mildonian, w III Harp Symposium w Amsterdamie w 1998 r. oraz w I Dniach Harfy w Warszawie. Jako kameralistka współpracuje z wieloma zespołami instrumentalnymi i wokalnymi w Polsce i za granicą. Wraz z Krakowskim Chórem Kameralnym nagrała płytę CD, zawierającą utwory wokalne z towarzyszeniem harfy. Obecnie pracuje jako harfistka Filharmonii Krakowskiej oraz jest asystentką w Akademii Muzycznej w Krakowie.